Witaj Wesnothańczyku
Nawigacja
-> Poradniki dla graczy
-> Poradniki dla twórców
-> Zrzuty ekranu
-> Komendy do BfW
-> Ladder of Wesnoth
-> JAK NIE DOSTAĆ BANA?
-> Kodeks strony
-> Darczyńcy
-> Kontakt
-> Galeria
-> Szukaj

-> Władcy Taktyk
-> Polski Ranking Graczy

-> Era Magii
-> Eastern Europe at War
-> Forgotten Legends
-> Nowy Porządek
-> Ucieczka Marbusa
 
Aktualnie online
-> Gości online: 4

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 4,204
-> Najnowszy użytkownik: Zebellaq30
 
Ankieta
Z jakiej wersji Battle for Wesnoth obecnie korzystasz na swoim komputerze?

Samodzielnej
Samodzielnej
43% [23 głosy]

Steam
Steam
57% [30 głosów]

Ogółem głosów: 53
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 05/05/2018 03:04

Archiwum ankiet
 
LinkiPolecane portale

Sygnaturki i buttony wesnoth.com.pl


 
Nawigacja
Artykuły » Bitwa o Wesnoth - poradniki » Ladder of Wesnoth
Ladder of Wesnoth

 

1. Wstęp

Niniejszy artykuł poświęcony jest graczom, którym znudziła się już normalna gra multiplayer i chcą poczuć dreszczyk emocji, jakim niewątpliwie jest rywalizowanie z innymi graczami, a jednocześnie nie bardzo radzą sobie z angielskim.

2. Co to jest Ladder of Wesnoth?
Ladder z angielskiego drabina (czy może w tym wypadku poprawniejszym słowem byłoby drabinka ) jest swego rodzaju rankingiem dzięki któremu można dowiedzieć się jak dobrzy jesteśmy w daną grę i na jakim miejscu się plasujemy. W drabince gracze rywalizują miedzy sobą aby zająć jak najwyższą pozycję , którą określa się za pomocą przyznawanych punktów (wygrana - punkty są dodawane , przegrana - odejmowane). A co to jest Ladder of Wesnoth? Jest to drabinka dotycząca naszej ulubionej gry, a mianowicie Battle for Wesnoth. ;)

3. Rejestracja
Aby wziąć udział w rywalizacji najpierw musimy zarejestrować się w serwisie Ladder of Wesnoth. W tym celu poniższy link do naszej przeglądarki: http://wesnoth.gamingladder.info/ Naszym oczom ukaże się stronka. W celu zapisania się na nią klikamy na /Join/. Pojawiają się puste pola rejestracji, które niżej omówię: - Nickname - Twój nick/login do drabinki (wskazane jest żeby był on taki sam na jakim gramy w Wesnoth), musi zawierać od 3 do 20 znaków. - Password - Twoje hasło do konta. Pamiętaj nie podawaj go nikomu. :) - Re-type Password - Wpisujesz jeszcze raz swoje hasło w celu wyeliminowania pomyłki. - Mail - Twój adres e-mail. - ICQ - numer programu do komunikacji w Internecie, jeżeli takowy posiadasz to wpisujesz, jeśli nie pozostawiasz bez zmian. - Aim - jak wyżej. - MSN - jak wyżej. - Country - kraj z którego pochodzisz. - Avatar - Obrazek jaki będzie widniał obok twojego nicku. - My version of Wesnoth - Twoja wersja Battle for Wesnoth. Do wyboru: Stable (stabilna), Development (testowa), Both (obydwie). - Msg me to play - Wybierasz czy życzysz sobie, aby ktoś kontaktował się z tobą, gdy chce grac (Yes) bąd? będziesz szukał przeciwników wyłącznie na serwerze i nie życzysz sobie by ktoś wysyłał do ciebie wiadomości (No). - I can usually play these times (GMT) - Możesz ustawić, kiedy zazwyczaj grasz. Monady -Sunday to dni tygodnia natomiast Morning - Night to pory dnia. Wypełniasz wszystkie pola według uznania i klikasz /Join/.

4. Logowanie
Mamy już konto, więc wypadałoby się załogować. W tym celu wchodzimy na stronę główną i wpisujemy w puste pola swój nick i hasło i klikamy /Login/. Teraz przejdę do omówienia całego serwisu. Na stronie głównej na która wchodzimy klikając na ten duży obrazek u góry widzimy newsy czyli najświeższej wiadomości z /życia/ strony , a także m.in. Latest results (ostatnie mecze), Newcomers (nowoprzybyli), Deleted reports (usunięte raporty). Mamy też do wyboru kilka podstron: - Report - tutaj raportujemy swoje wygrane. Dokładniej o tym w dalszej części artykułu. - Ladder - Ranking rywalizujących graczy. Z wszystkimi wygranymi (wins) przegranymi (losses), punktami(rating) jak i aktualna forma (Streak).Pamietaj! Aby zobaczyć swój nick w drabince musisz być /aktywny/ co oznacza, że musisz spełniać poniższe wymagania: a)musisz rozegrać minimum 10 gier b)mieć ranking powyżej 1300 (zaczynasz od 1500) c) rozegrać minimum 1 grę na 30 dni - Players - wyświetla listę wszystkich zarejestrowanych graczy (jest posegregowana alfabetycznie). - Game History - Historia wszystkich rozegranych gier. W celu znalezienia historii gier poszczególnego gracza wybieramy jego nick z listy i klikamy na /View/. - My ladder - wyświetla twoja drabinkę, jednak aby liczyć się w rankingu musisz być /aktywny/ (patrz wyżej - Ladder). - Twój nick - Informacje o tobie: rozegrane gry , punkty itp. W celu modyfikacji swoich danych kliknij na swój nick. - FAQ - to popularny FAQ (ang. Frequently Asked Questions) czyli zbiór /często zadawanych pytań/. Tak oto przedstawia się cała stronka Ladder of Wesnoth.

5. Szukanie przeciwnika
Aby zagrać , musimy najpierw znale?ć przeciwnika chętnego z nami po rywalizować. Jest na to kilka sposobów: - Wchodzimy na stronę główną Ladder of Wesnoth i klikamy na /I/m waiting!/. W pierwszym polu ustawia się jak długo możemy czekać na przeciwnika w drugim natomiast jak ewentualny przeciwnik skontaktuje się z nami: a)Instant Message r11; wyśle do ciebie wiadomość b)Stable/Development Server - znajdzie ciebie na oficjalnym serwerze /Battle for Wesnoth/. - Zakładamy stół na oficjalnym serwerze i czekamy na przeciwnika (więcej o zakładaniu gry w dalszej części artykułu) - Po prostu piszemy na czacie serwera, że mamy ochotę na grę Ladder. Pamiętaj, że możesz grac z kim tylko chcesz i ile raz chcesz (nie ma żadnych ograniczeń), oczywiście kiedy ten ktoś wyrazi na to zgodę.

6. Granie, ogólne zasady i raportowanie.
Kiedy już znajdziemy przeciwnika możemy przystąpić do gry. Jeżeli to twój oponent (który zna zasady) zakłada grę ty tylko dołączasz i grasz. Jednak, jeżeli to ty zdecydowałeś się /zahostowac/ musisz pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze mecze Ladder są rozgrywane tylko i wyłącznie 1v1. Dlatego też mapy na których możemy zagrać to tylko mapy przeznaczone dla 2 graczy i tylko standardowe (czyli te które były od razu po zainstalowaniu gry) oraz /normalne/ (żadne survivale itp.). Po drugie mecze Ladder mogą być rozgrywane tylko i wyłącznie na oficjalnym serwerze /Battle for Wesnoth/. Po trzecie nazwa zakładanej gry musi zaczynać się od (L) bąd? (Ladder). W nazwie należy podać swój nick jak i ranking. Może ona wyglądać tak :/(Ladder) ladder.subversiva.org (Anonimek 1500)/. Po czwarte ustawienia stołu: a)Użyj ustawień mapy - włączone b)Obserwatorzy - wyłączone c)Limit czasu - włączone: -Pocz. Limit - 270 -Zapas - 270 -Premia tury - 200 -Premia akcji - 20 Po piąte w przypadku rozłączenia jednego z graczy należy zachować grę i ponownie ją uruchomić od stanu w którym została przerwana. W przypadku gdy gracz nie wstawi się w czasie 10 minut od rozłączenia przypisujemy sobie wygraną i raportujemy. Kiedy wygramy po normalnej grze (bez rozłączenia) zapisujemy powtórkę z rozgrywki (możemy być o nią poproszeni gdyby zaszła taka potrzeba w celu rozwiania wszelakich wątpliwości) i też raportujemy. Aby zaraportowac wygraną wchodzimy na stronke , logujemy się i klikamy na /Report/. W puste pole wpisujemy nick gracza którego pokonaliśmy i klikamy na /Report Game/. Uwaga! Jeżeli będziesz oszukiwał czyli raportował gry które nigdy się nie odbyły zostaniesz zbanowany! W przypadku przegranej nie raportujesz gry.

7. Punktacja
Jak liczone są punkty za wygraną/przegraną? Ladder of Wesnoth wykorzystuje do tego Ranking szachowy (ELO) - po więcej informacji odsyłam do Wikipedii. Najprościej przedstawia się to tak, że im większa różnica rankingu między graczami tym więcej możemy stracić/zyskać. Dajmy taki przykład : Jeśli Gracz A (rank 2000) gra z Gracz B (rank 1500) i wygra to dostaje 1 punkt natomiast kiedy przegra traci 23 punkty , oczywiście z Gracz B jest odwrotnie. Dlaczego tak się dzieje? Otóż Gracz A ma o wiele większy ranking niż Gracz B (czyli statystycznie jest lepszy) wiec są o wiele wieksze szanse, że wygra ze swoim przeciwnikiem. Dlatego w przypadku wygranej przyznawany mu jest tylko jeden punkt. Jak sprawdzić ile dostanę/stracę punktów w przypadku wygranej/przegranej z konkretnym graczem? Po prostu szukasz go w zakładce /Players/ i klikasz na jego nazwę. W nowym oknie obok jego nicku będą w nawiasie punkty jakie dostaniesz/stracisz gdy będziesz z nim rywalizował np. Anonimek (11p / 8 p ). Jednak pamiętaj aby widzieć tą opcje musisz być /aktywny/ (patrz Logowanie - Ladder).

8. Zakończenie
Celem tegoż artykułu jest spopularyzowanie rozgrywki Ladder jak i wytłumaczenie rejestracji , zasad , raportowania na serwisie Ladder of Wesnoth. Ten artykuł został napisany w całości przez ze mnie. Kopiowanie, publikowanie (za wyjątkiem wesnoth.com.pl) i rozpowszechnianie bez mojej zgody jest zabronione. Mam nadzieje, że komuś się przyda :) . Życzę powodzenia w rywalizacji z innymi!

Autor: Jah

Komentarze
#1 | Werian dnia lipiec 04 2008 12:18:33
Muszę powiedzieć że Jah wykonał kawał dobrej roboty pisząc ten artykuł, jest treściwy i bardzo pomocny, chwała mu za to Wink
#2 | Arkaqius dnia lipiec 05 2008 07:33:20
Genialny! Widywałem servery (L) Ladder ale myslałem że to klan albo cośWink. A tu coś takiego. Dzioęki Jah
#3 | Sagez dnia lipiec 05 2008 13:53:24
Bardzo dobry tekst,nie wiedziałem w ogóle o czymś takimCool Oceniłem na ''świetne'' Wink
#4 | gwyn dnia sierpień 22 2008 02:10:09
Losowe mapy kwalifikują się do drabinki jako "oraz normalne"? Bo rozumiem ze wszelka własna twórczośc odpada niestety.
#5 | Jah dnia sierpień 25 2008 23:26:34
Losowe mapki rowniez odpadaja.
#6 | Arturion dnia grudzień 31 2008 09:28:56
SUPER TEKST! Dzięki Jah! Bez ciebie bym sobie nie poradził Smile
#7 | Druid dnia październik 11 2009 09:10:56
Śiwetny tekst a ja mam pytanko co zrobić gdy wygrałem gre dodałem ją (z zapisem) i przez chwile było OK, ale potem mój rywal też ja dodał. Mój zapis anulowany łącznie z punktacją. Dlaczego przecież był zapis, który jednoznacznie rozstrzygał- jego bos został pokonany. Z góry dzięki za ewentualną pomoc i podpowied¼. Dodam, że mój angielski jest delikatnie mówiąc do bani. Pozdrawiam i życzę wielu zwycięstw. Druid
#8 | Filar dnia luty 12 2011 11:51:34
Prawdopodobnie któryś z punktów regulaminu został złamany i twój przeciwnik miał prawo anulować grę. Mogło to być na przykład założenie gry z pozwoleniem na obserwatorów.
#9 | PuebloPL dnia kwiecień 06 2011 17:33:14
Świetny artykułPfft. Z jego pomocą się zarejestrowałem.
#10 | Cerber24 dnia kwiecień 21 2012 20:07:20
Strona mi nie dzialaSad
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [22 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
 
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18-05-2019 19:06
witaj Wykrzyknik

14-05-2019 17:09
A, przypomniałem sobie. Gdzieś z rok temu komentowałem jakiś pomysł kampanii czy czegoś. Witamy.

14-05-2019 16:34
Coś gdzieś kojarzę ten nick

12-05-2019 18:46
znacie mnie ze światowej strony?

12-05-2019 18:45
siema Patataj

30-04-2019 21:10
Patataj

30-04-2019 11:24
AxeFighter, jeśli planujesz rozruszać stronę, to masz mój miecz!

30-04-2019 02:03
Hej!

28-04-2019 11:54
EEAW to super era

27-04-2019 14:57
Kiedyś ta gra była popularniejsza ;/

 
Wygenerowano w sekund: 0.09
6,501,392 unikalne wizyty