Witaj Wesnothańczyku
Zobacz temat
 Drukuj temat
Opisy jednostek - Kozacy
Sagez
Dzięki Smile
Moje dwie propozycje:

Ataman - watażka kozacki, oddziałem mołojców komenderujący. W czas wojen w bój prowadzi, w czas pokoju przykładnie gospodarzy ukraińskim stepom. Baczyć musi jednak, by nie warcholić zanadto, bo chętnych na schedę i stanowisko po jego osobie wielu, a awanturników na Siczy nie brakuje. Jeśli zaś do kozackich zwycięstw się przyczyni, czeka go sława, bogactwo i zaszczyty, na wieczną pamięć potomnym zachowane.

Hetman kozacki - Przewodzenie całemu Kozactwu jest tyleż chwalebne, co ryzykowne. Na żyzne ziemie Ukrainy łypią zawistni sąsiedzi, lud jej niespokojny i do buntu skory, zagony tatarskie spać po nocach nie dają, a armie bisurmańskie w siłę rosną. Hetman musi przeto dobrze sojuszników i wrogów wybierać, umizgi i układy szeroko czynić, pamiętając zawsze o drogiej kozackiej wolności, by jej taniej, niż za cenę krwi przelanej nie sprzedać. Rządzenie jest wielkiej miary sprawą, niełatwą i niewdzięczną - jednak gdy bój krwawy wiktorię przyda, tedy ma za sobą hetman setki sotni, szabli dobrych i serc dla Kozaczyzny szczerze oddanych.

Poliuks, zająłbyś się mołojcem i watażką? Wtedy moglibyśmy już przejść do Tatarów.
 
Poliuks
Bardzo ładne opisy, jedne z najlepszychSmile.

Mołojec to wojownik doświadczony i mężny, modestii dla przeciwników nie znający. W bitce czuje się niby ryba w wodzie, wrogów swych powalając straszliwymi cięciami szabli i wystrzałami z pistoletu, którym włada wcale zręcznie. W lasach, stepach, jarach, rzeczkach nie dotrzyma mu pola wielu żołnierzy, gdyż tereny te są dlań jak strony rodzinne, i walczyć tam umie jak nikt. Znanym on jest z fantazji okrutnej; samodziesięć uderzyć potrafi w nocy na obóz cały czy miasto, ludzi wyniszczyć, popłoch i zamieszanie wzbudzić i ujść. Imię jego znane jest już na Ukrainie dzięki czynom wojennym przeciw Tatarom i Turkom, wśród których nienawiść, ale i estymę wzbudza. Mołojec to druh dobry i do bitki, i do wypitki, trzon wojska kozackiego, bogactwa nagromadzone w wyprawach za nic sobie mający i jedynie sławę prawdziwie ceniący.

Watażka kozacki to żołnierz straszliwy dla wrogów, chluba prawdziwa wojska kozackiego. Walka stanowi żywioł jego i rzemiosło, eksperiencję, zręczność i siłę posiadając ogromną watażka śmierć sieje wśród wojsk wrażych. W bitwę idzie jak w tan, w największej gęstwie rąbiąc okrutnie szablą i powalając ciosami jej najtęższych przeciwników. Na nieprzyjaciołach pobitych pistolety dwa zdobył, z których oddać celny wystrzał umie. Reputację ma na Ukrainie wojennika niezwyciężonego i nieustraszonego, któremu choćby iść do Krymu i pałac chanowy podpalić. Sławny jest nawet wśród niewiernych jako pogromca wielu agów, bejów, murzów, uważany za psa wściekłego, wilkołaka łasego na posokę. Fortunę zgromadził wielką, gdyż zdobył na wyprawach ogromne bogactwa Wschodu, jednak mając je w pogardzie, sławę miłuje nad życie i do niej dąży jedynie.

 
Sagez
Dzięki Poliuks, skończyliśmy Kozaków. Zmieniłem tylko podejrzaną ''modestię'' na ''litości'' i ''tan'' na ''tany''. Teraz Tatarzy. Całkiem łatwo idziePfft
 
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.05
8,313,227 unikalne wizyty