W poradniku tym opiszę pokrótce, jak ujarzmić IRCa i samemu nie zostać przy tym zbytnio pokąsanym. Poradnik przeznaczony jest dla początkujących, więc ktoś, kto posiada choćby minimalną wiedzę o IRCu, pewnie nic tu przesadnie ciekawego nie znajdzie. Zapraszam do lektury.
Poradnik przeznaczony jest dla użytkowników systemu Windows, ale nie ma przeciwwskazań, by zastosować je do KVirca pod Linuksem, procedura różnić będzie się tylko sposobem instalacji.
Instalacja
Zaczynamy od ściągnięcia KVirca z oficjalnej strony (link do downloadu). Raczej nikt, kto ma styczność z Windowsem dłużej niż tydzień, z instalacją problemów miał nie będzie. Pomijam więc te kroki, by przejść do ciekawszych rzeczy.
Pierwsze uruchomienie
Zaraz po pierwszym uruchomieniu program chytrze spróbuje nas podejść, wyświetlając różne dziwne okna konfiguracyjne. My jednak nie dajemy się zwieść, klikamy OK, Next, czy co się tam akurat nawinie. Zatrzymujemy się dopiero przy trzecim:
W tym oknie warto wpisać już teraz swój nick i imię, pod jakim chcemy być widziani na IRCu. Oszczędzi nam to pó?niejszego szukania po opcjach.
Kiedy już to zrobimy i przebrniemy przez jeszcze jedno okno, KVirc postawi nas przed kolejnym strasznym wyborem, mianowicie wyborem serwera:
Znajdujemy na liście sieć Freenode. Z rozwijanej listy wyszukujemy jakiś ładny serwer (na obrazku jest podświetlony główny serwer, ale oczywiście można wybrać inny - byleby działał). Proponuję odznaczyć też opcję "Show this dialog at startup", to nie będziemy nękani tym okienkiem za każdym razem przy włączeniu KVirca.
Następnie, z odwagą w sercu klikamy w "Advanced...", a tam w zakładkę "Channels".
Wpisujemy po kolei kanały, do których chcemy automatycznie dołączać. Warto zobaczyć spis kanałów, żeby zobaczyć, co nas interesuje. No i oczywiście dopisujemy #wesnoth-pl :)
Po zrobieniu tego klikamy w zakładkę "Połączenie".
Niestrudzeni, zaznaczamy opcję "Connect to this server at startup" i z rozwijanej listy kodowań wybieramy UTF-8 jako przyjęty standard na Freenode. Po tym możemy już kliknąć OK i wyjść z ustawień, a pó?niej upragnione "Connect now". Program po połączeniu przywita nas kolejnym okienkiem Jeśli zapomnieliśmy wcześniej dodać jakieś kanału do listy automatycznego łączenia w opcjach, możemy teraz to nadrobić. Jednak dokładnie to samo możemy zrobić dzięki komendzie /join, więc zamykamy to okienko.
I to w zasadzie wszystko - możemy już przywitać się na kanale!
Pewnie część z was zauważyła ikonkę KVirca w trayu. I zastanawia się, czy nie można by mieć IRCa włączonego w tle jak np. Gadu-Gadu. Otóż można. Aby upodobnić zachowanie tej ikonki do Gadu-Gadu (tj. KVirc się nie wyłączy kiedy zamkniemy okno), wchodzimy w menu Settings > Configure KVirc... > Interface > Tray icon i zaznaczamy opcje "Minimize in tray" i "Close in tray".
W ten sposób, gdy nie rozmawiamy aktywnie na kanale, można spokojnie zamknąć okno - kiedy ktoś napisze do nas prywatną wiadomość albo wymieni nasz nick na kanale, KVirc nas o tym powiadomi. Zachęcam do takiego właśnie biernego przesiadywania na kanale #wesnoth-pl, dużo łatwiej będzie zebrać graczy do jakiejś partii.
Ostatnie usprawnienia, jakie tu opiszę, to już tylko kosmetyka - mi na przykład domyślnie włączone podświetlanie nicków rozmówców wydało się szpecące. Opcja Settings > Configure Theme... > Text > Message Style > "Smart" nickname colors pozwala na ich wyłączenie.
A jeśli ktoś chce pobawić się w upiększanie na całego, polecam zajrzeć tutaj.
Do zobaczenia na IRCu!
PS Na zakończenie może jeszcze garść najczęściej używanych komend IRCa (wpisuje je się po prostu w polu rozmowy: /nick nowy_nick - zmiana nicka na nowy_nick /me coś robi - podzielenie się z resztą kanału swoim stanem ducha ;) (np. /me myje zęby) /msg nick wiadomość wysłanie prywatnej wiadomości do osoby "nick" o treści "wiadomość". Ten sam efekt można uzyskać klikając dwukrotnie na jego nick. /join #kanał - dołączenie do kanału #kanał /part #kanał - wyjście z kanału #kanał /quit wiadomość pożegnalna wyłączenie KVirca, wyświetlając członkom kanału przed wyjściem tekst "wiadomość pożegnalna"